Taliban

Afganistanda suni islam ile yönetilen 2021 yılında Afganistan’ı yönetimi ele alarak yönetenn grubun adıdır. Kurucusu Muhammed Ömer ve Abdulgani Birader kurucu ortak 1994 – 2013 görev yapmış sırası ile diğer liderlerinin isimleri ise şunlardır.

Taliban Bayrağı

Ahtar Mansur 2015 – 2016 bir yıl, Hibetullah Ahundzade 2016 halen görevde ayrıca Muhammed Resul ayrılıkçı grup lideri olarak 2015 yılında başlayarak halen üst düzey askeri görev yapmaktadır.

| Kategori: #Karışık | Etiket:

Üye Olmadan (Hemen) Yorum Yazabilirsiniz.

Sende Katıl

Sende sözlüğe yorumunla katıl, bildiklerini paylaş.

Toplam 3 Katılım

 1. Suna Değirmen

  Talibanın yaklaşık 250.000 savaşçısı var. 250.000 kişi ABD ile baş edemez. ABD sanki özellikle çekildi gibi geldi. Yeni başkanları Joe Biden talimatı var gibi geliyor.

  Eski ABD başkanına kalsa halen devam eder ki zaten Donald Trump bir röportajında “Afganistan Savaşında Joe Biden ülkeyi küçük duruma düşürmüştür. Bu zaman kadar ABD hiç bu kadar küçük duruma düşmemişti” demiş. Özetle Joe Biden çekilmiş gibi duruyor.

 2. Murat Yılmaz

  ABD başkanı ile Talibanın gizli görüşme yaptığınız ABD başkanı Joe Biden ise oradan çekileceklerini söyledi diyorlar. Yani ABD zaten bırakacaktı bir 10 gün tiyatro yaptılar. Tabi ki bu ABD basınının yazılı olmayan söylentileri doğruluğu kesin değil. ABD ben yenilmedim çekildim ayağı yapıyor olabilir.

 3. Şevket Ozan

  1990 başlarından bu yana özellikle 11 Eylül saldırılarında (11 Eylül 2001 ABD düzenlenen uçak saldırısı) ateşlenen 20 yıl ABD el altı yönetimi ile yönetilen Afganistan 20 yılda sonra 10 gün gibi kısa bir sürede ABD askerlerini ve Taliban karşı Afganistan’ı tekrar kontrol altına aldı.