Su Isıtıcı (Kettle) ve Çaydanlık Dibindeki Kireçlenme Suda Kireci Tutar

Su ısıtıcıları ya da çaydanlıkla su kaynattığınızda alt tarafta kireç tutar. Bu kireç sizin suda bulunan kireçlerini tutuyor ve kısmen kireci içmemiş oluyorsunuz. Kireç çözücü ile kireçleri tamamen çözmek yerine alt tarafta çok az kireç kalırsa diğer kaynatmalarınızda kireci kısmen alt tarafta bulunan kireç tutacaktır.

Su Isıtıcı (Kettle) ve Çaydanlık Dibindeki Kireçlenme Suda Kireci Tutar

Çaydanlık ya da katıl da tam olarak kireci çözülmesini beklemek yerine biraz kireç kalması yararınıza olacaktır.

Kireç tutuyor diye fazla kireçlenen çaydanlık ya da katıl da beklemek ise doğru değil. Su ısıtıcı rezistansı bozarken, çaydanlıkta ise daha fazla ateş yakmanıza enerji kaybına yol açacaktır. Dibinde ki kireci çok az bırakabilirsiniz.

| Kategori: #Karışık | Etiket:

Üye Olmadan (Hemen) Yorum Yazabilirsiniz.

Sende Katıl

Sende sözlüğe yorumunla katıl, bildiklerini paylaş.

Toplam 3 Katılım

  1. Ahmet Uğurlu

    Ben elektrikli su ısıtıcısında hiç kireç çözücü kullanmadan makine çöp oldu. Kireçten dolayı alt tarafta bulunan rezistans görev yapamıyor ve bozuluyor. Makineyi makine bakımına gönderdim. Hiç kireç çözücü kullanmadığım için altindaki kireci adamlar kireç çözücü ile dahi çözmemişler tabi ki bozuldu, çöpe gitti.

  2. Nurten Kandemir

    Su ısıtıcını dibinde bulunan kireci tam olarak çözdürmemek takip etmek gerekiyor anladım. Dibinde bulunan az kireç bile suda ki kireci tutuyor. Tabi tutuyor neden çünkü kireç çözücü ile çözdürmezsen dibindeki kireç 3 – 5 cm kalınlığını buluyor.

  3. Hayati Çetin

    Kettle kireci tamamen çözdükten sonra suyu ısıtın ve dökün ve göreceksiniz ki kireç olduğundan daha fazla hatta bem beyaz kireçli su görürsünüz. Yazdığında haklısın bizzat gözlemledim. Kettlın dibinde kireç az da olsa varsa su döktüğünde su da o kadar kireç olmadığını bakaraktan görebiliyorsun.