Sivas ve Alevi – Sunni Dostluğu

1993 senesinde Sivas’ya yaşanan Madımak oteli yangını sonunca Alevi ve Sunni tartışmaları yıl 2021 oldu halen bitmedi. Madımak oteli olayı ve sonrasın da yaşananlar bunlar herkes tarafından biliniyor. Burada söyleyeceklerim başlıktan da anlaşılacağı üzere Sivas’ta yaşayan Alevi ve Sunni dostluğudur.

Sivas ve Alevi – Sunni Dostluğu

1993 senesi Madımak oteli olayı amacından uzaklaşmış bir provokasyondur. Sivas Merkez’de bugün Aleviler ve Sunniler dostluk içerisinde yaşamaktadır. 1993 senesi ve sonrasında 1993 Madımak oteli olayı sonrasında önemli hiçbir Alevi – Sunni sorunu olmaması da bunun bir göstergesidir.

| Kategori: #Şehirler | Etiket:

Üye Olmadan (Hemen) Yorum Yazabilirsiniz.

Sende Katıl

Sende sözlüğe yorumunla katıl, bildiklerini paylaş.

Toplam 4 Katılım

 1. Murat Uslu

  Her iki tarafından büyükleri savaş girmişler de beraber savaşmışlar. Arkadaşıma bir şey olmasın mantığı ile kendi canından vaaz geçmişler. Sunni de vardı, Alevi’de vardı. Rahmetli Allah onları nur içinde yatırsın.

  Yarın birgün Allah göstermesin böyle birş ey olsa bizde aynı onlar gibi savaşacağız. Türkün Türkten başka dostu yoktur diyorlar işte bu söz tek başına dostluğu anlatmak için yeterlidir.

 2. Salih Yıldız

  Cihan güzel bir konuya dikkat çekmiş. Sivas için Sunnilere Alevileri sorun 10 kişiden emin olun 8’i aynen şunu der. Aleviler dürüst insanlar. Benim de Alevi arkadaşlarım var. Hiçbir sorun yaşamadım. Yok mu kötüsü tabi beşer olan insan da muhakkak var. Alevi’de de var, Sunni de de var.

 3. Sedat Esen

  Sivas’ta yaşayanlara mal edilen bir durumdur. Sivaslıyım diyorsan bil ki bu mevzuyu sorarlar. Saçma sapan sorular işte… Sormayın buradan yazıyorum. Bizim hiç bir sorunumuz yok. Sivas’ta yaşayan hiçbir Alevi – Sunni Sivas olaylarını birbirine bahsetmez, bahsedip tartışmaz. Sanki Sivas’ta Alevi – Sunni ayrımı yapılıyor. Yok öyle bir şey uydurmayın. Aleviside Sunniside mis gibi beraber yaşıyoruz. Birbirimizi de seviyoruz.

 4. Cihan Eker

  Sivas Alevi – Sunni dostluğunu için dışardan duyduklarınıza inanmayın. Sivasta tüm her yerde Alevi ve Sunniler kol kola gezeler, alışveriş yaparlar arkadaşlık yaparlar ve birbirlerine karşı gayet hoş görülü davranırlar.

  Kendimden örnek vereyim 39 yaşındayım ve Sunniyim. Suni kadar da Alevi arkadaşlarım var. Sivaslılara sorun ama Sivas’ta yaşayana Sivaslılar bilir Aleviler dürüst insanlardır. O kadar Alevi arkadaşım oldu hiçbir yanlışlarını görmedim.

  Yardıma ya da başka bir şeye mi ihtiyacın var Alevi arkadaşlarım teretdüt etmeden koşar gelirler. Diyorum ya o kadar Alevi arkadaşım oldu bir günde sen Sunnisin demediler. Dışarıdan duyduklarınıza inanmayın Alevi – Sunni meselesi hakkında söylenen olumsuzlukların hepsi yalandır. Öğrenmek istiyorsan Sivas halkın olan Alevi ya da Sunni fark etmez sor hiç biride bir sorumuz var demez.

  Sizin yardımınıza koşan dürüst bir arkadaşınız olsa soruyorum size bu dost olmazda ne olur?