Sinoplular Laz mıdır?

Genel itibari ile Sinopluları Laz olarak bilmeyenler çoktur. Sinop yaşayan insanların birçoğu tarafından Sinopluların Laz olmadığını söylese de Sinop ilinde Laz olanların sayısı ise oldukça fazladır.

Sende Katıl

Sende sözlüğe yorumunla katıl, bildiklerini paylaş.

Toplam 14 Katılım

 1. Bilge Serdivan 28 Eylül 2021

  Birisi katı bir iddia ile Sinop halkının Laz olduğunu iddia etmiş. Ben bir Sinoplu olarak şunu diyeceğim saçmalıyorsun. Sinop’ta Kürt var Laz yoktur. Ben bir Çerkez kızıyım. Gürcüsü var Türk var Kürt var ama asla Laz ve Azeri bizim memleketimizde asla yoktur.

  Karakterimiz ne yemek kültürümüz ne düğünlerimiz ne örf adetlerimiz ne ikinci dilimiz asla Lazlarla alakası yoktur. Sinop’ta kemençe horon asla yoktur. Lazca Ermenice asla yoktur. Sen neyin kafasını yaşıyorsun.

 2. Kardelen Göksu 18 Temmuz 2021

  Hayır, Sinoplular Laz değildir. Bir Sinoplu olarak kesin cevaptır.

 3. Sema Aygar 12 Aralık 2020

  Sinop Boyabat’lı bir alçak, işyerimi elimden aldı. Sene 2010 Ramazan ayında beni çalışanıma kapıya attırdı. Resmi işleri de tamamlamıştı önceden. Her şeyimi çaldı. Dürüstlük, namus, şeref diyerek ortak olmuştu. Hayatım kaydı. İcralar başladı. Ekmeğe muhtaç oldum. İnsan gibi konuşacağına arkamdan iş çevirdi. Kızlarım İstanbul’da öğrenci idi. Giderlerini ben karşılıyordum. Pansiyon tarihi yapı idi. Devir almıştım.

 4. Merve Ateş 15 Temmuz 2019

  Ben Sinopluyum Erfelek tarafı annem ve babam Sinoplu akrabalarmış. Ben İnşallah gerçek türkümdür. Soyumda Laz falan yoktur yoksa hayallerim suya düşer. Ben Türkleri çok severim.

 5. Bedir Düz 5 Nisan 2019

  Ben Sinopluyum ve anne tarafında ananemin annesi gürcü Türkçe hiç bilmiyordu ve dedeminde Çerkez akrabaları ve soyundan geldiği biliyorum bana kalırsa Sinop Laz değil daha çok yunan kültürü var ama bence doğu Avrupa ve Helenik bir yapıya sahiptir.

  Bir not da eklim nüfusumuz çoğunlukla sarışın o yüzden bir etnik yapıya sabitlemek yanlış slav gen yapısında olabilir gürcüde yunanda ama şundan eminim Türk etnik kökeni çok az derecede ve de Süryani nüfusu da var Sinop Türkiye’den ayrı bir yer gibi sanki.

  Annemin anlattığı kadarıyla Sinop vb yerler gürcü, Çarlık Sovyet savaşında fazlaca Rus ve gürcü nüfusu almış kentlerin başında geliyor.

  Sinop derken ama Boyabat vb yerleri kast etmiyorum gerze ve kıyı şeridi sınır Erfelek olarak çıkardım bu sonucu ve de merkezdeki vb yerlerdeki müzelere bakacak olursak bir roma kültürü görebiliyoruz. Diğer şehirlerden da fazla buda bir İtalyan ve Sicilya DNA yapısı olabileceğini gösteriyor unuttuğumuz.

 6. Asım Erkoşan 4 Mayıs 2018

  Sinop Laz kökenli olması muhtemel diğer Karadeniz illeri gibi Sinop Boyabatlılar zaten efsane Laz’dan beter!

 7. Mahir Tuncer 20 Nisan 2018

  Bilmiyorsunuz siz kardeşim ya! Sinop ne sadece Türkmen’dir, ne Laz ne gürcü… Yerli halk Rum kökenlidir, Osmanlıdaki göç politikası nedeniyle, Laz’da geldi, Çerkez’de geldi ama daha çok Gürcüleri yerleştirdiler.

  Sinop aslında komple Karadeniz sahilinin bir minyatürüdür, Karadeniz’de hangi halklar varsa hepsi Sinop’ta mevcuttur, biri daha az diğeri daha fazladır.

 8. Kadir Özvarol 17 Nisan 2018

  Laz dediğimiz Karadenizli anlamındaysa eyvallah ancak bir toplum olarak diyorsan, Lazlar Artvin’de vardır. Yaşlıları Lazca bilir. Sinop’ta ise sadece Erfelek (Karasu) ilçesinde Lazlar vardır ki çok azdır.

  Sinop merkez, Erfelek, Ayancıkta, Türkeli, Acara, Boyabat, Durağan da 4 Kürt köyümüz, sanırım 4 tanede Çerkez köyümüz vardır. İç kesim genellikle muhafazakâr milliyetçi, sahil sosyal demokrat- ulusalcıdır. Ancak hepsi vatanperver vatan aşığıdır aksini söyleyeni de öperler.

  İyiliğe gelince bir şehirden bahsediyoruz Kardeşler dahi birbirini tutmazken geneli dürüst merttir. Sinop merkez nazaran daha medenidir. Yardımseverlerdir.

 9. Arif Demir 12 Nisan 2018

  Biz Sinopluların kökeni Rumlardan gelir tarihini iyi araştır.

 10. Mustafa Karabulut 15 Şubat 2018

  Lazca konuşmayan Laz olmamış mı oluyor anlayalım şimdi… Tamam, Lazca bilmeyebilir ama dedeleri Laz olan birçok kişi var şimdi ne olacak. Onlarda Lazca bilmiyorlar diye Laz değiller mi? Bence bir araştırın derim soyunu hatta bak yeni bir şey çıktı sözlükte de var e-devlet soyağacı öğrenme şeysi ona bir bak bence (oradan benim gibi gelenler yorumu beğensin).

 11. Sinem Tetik 8 Şubat 2018

  Biz Sinopluyuz ama tanıdığım hiç bir Sinoplu Lazca bilmiyor. Çoğu Türk. Biz Türk oluyoruz bizim aile hepsi Türk. Biz Sinopluyuz ama bizim ailede kimse Lazca konuşmuyor!

 12. Sıla Kurt 29 Ocak 2018

  Bende Boyabatlıyım Laz olduğumuzu düşünmüyorum.

 13. Bilge Serdivan 26 Ocak 2018

  Sinop geneli Türkmen’dir Çerkez değil. Çerkez köyleri var ama çok değil ve bende Çerkez’im Ahzeh boyundan geldik. Fakat şu bir gerçek ki Sinop asıl yerlileri Türkmenlerdir biz sonradan yerleştik deniz yolu ile Sinop’a sürgünle geldik.

 14. Hulusi Kılıç 13 Ocak 2018

  Sinop’un ekseriyeti Türkmen’dir. Gürcü çoktur. Laz denilen kesim Trabzon Rize Tarafından gelenlerde vardır ama çok azdır. Çerkez de vardır bir miktar Boyabat taraflarında Kürtler de vardır. Anlayacağınız Sinop kozmopolit bir yapıya sahiptir. Ben ise Türkmen bir Sinopluyum. Ancak alevi değilim. Dedeleri de değildi.