Sinoplular Laz mıdır?

Genel itibari ile Sinopluları Laz olarak bilmeyenler çoktur. Sinop ve diğer Karadeniz illeri Laz’dır. Halkımızdan gelen yorumların bazıları Sinoplular kesinlikle Laz olduğunu, bazı kullanıcılarımız ise Laz olmadıkları her türden millet olduğunu yazılarında paylaşmıştır.

Kategori: #Şehirler | Etiket:

Alt taraftan siteye üye olmadan (hemen) yorum yazabiliyorsunuz. Ad olan yere adınızı yazmanızda gerekmez. Takma ad veya istediğiniz bir ad kullanabiliyorsunuz.

Sende Katıl

Yorumun ile sende katıl, diğer ziyaretçileri bilgilendirme güzel bir şey.

Toplam 25 Katılım

 1. nvmege

  ben sinopluyum erfelek tarafı annem ve babam sinoplu akrabalarmış ben ben inş gerçek türkümdür soyumda laz fln yoktur yoksa hayallerim suya düşer ben türkleri çok severim türklük güzel bişiy ya bence asdasdsada

 2. Blacklove

  Ben sinopluyum ve anne tarafinda annanemin annesi gurcu turkce hic bilmiyordu ve dedeminde cerkes akrabalari ve soyundan geldini biliyorum bana kalirsa sinop laz degil da cok yunan kulturu var ama bence dogu avrupa ve helenik bir yapiya sahip

  1. Blacklove

   Bir not da eklim nufusumuz çoğunlukla sarisin o yüzden bir etnik yapıya sabitlemek yanlış slav gen yapisida olabilir gurcude yunanda ama sundan eminim Türk etnik kökeni çok az derecede vede suryani nufusu da var sinop turkiyeden ayrı bir yer gibi sanki

  2. Blacklove

   Vede annemin anlattigi kadariyla sinop vb yerler gurcu sovyet carlik sovyet savasinda fazlaca rus ve gurcu nufusu almis kentlerin basinda geliyor

  3. Blacklove

   Sinop derken ama boyabat vb yerleri kast etmiyorum gerze ve kiyi seridi sınır erfelek olarak cikardim bu sonucu

  4. Blacklove

   Vede merkezdeki vb yerldeki muzelere bakicak olursak bir roma kulturu gorebiliyoruz diger sehirlerden da fazla buda bir italyan ve sicilya dna yapisi olabilcegini gosteriyor unuttugumuz

   1. editör (site editörü)

    Kendi yorumunuza sürekli yanıt yazmışınız : )

 3. BİR YAZAR ARKADAŞIM’IN YAZISINDAN;

  ”Üniversitedeyken Antalyalı bir sınıf arkadaşım vardı. Bana Samsun’a ilk defa gelip otogarda indiğinde kendisini karşılayan insanların ‘ula uşağum hoş celdin da!’ demesini beklediğini söylemişti. Ona göre Samsun, Laz’dı ve insanlar Karadeniz şivesiyle konuşuyordu. Ancak durum öyle değildi tabii. Hatta durum onun düşündüğü gibi iki kere değildi. Nasıl mı?

  Birincisi, zaten Karadeniz şivesiyle konuşanlar ( doğrusu şive değil, ağız olacak.) Laz değil; Doğu Karadenizli Türkler. İkincisi Lazlar bölgede sınırlı bir bölgede yaşayan ve sayıları da fazla olmayan insanlar. Çayeli ile Hopa arasında yaşayan Lazlar, etnik köken olarak farklı bir millet. Lisanları da Türkçe değil, Lazca. Ancak zaman içinde Müslüman oldukları için Türklerle bölge de biraz ortak bir kültür oluşmuş aralarında..fakat yine de resmi olarak TÜRKÇE KONUŞURLARSA DA KENDİ ARALARINDA Fransızca ve İngilizce gibi ayrı dil konuşurlar.

  Çepniler, Oğuzların 24 boyundan birisi. Üçoklar kolunun Gök Han soyuna bağlı bir Türkmen boyu. Selçuklular döneminde Anadolu’ya gelen bu boy iki ana kola ayrılıyor. Bir kolu Balıkesir yöresine giderken ağırlıklı olan kol ise Karadeniz civarını yurt tutuyor kendine. Şimdi buraya dikkat çünkü Çepni’nin kelime manasını verince zaten ‘Karadeniz insanı’ dediğimiz prototip ortaya çıkacak. Çepni, ‘yağu ( düşman ) görse savaşır’ demek. Kaşgarlı Mahmut büyük eseri Divan-ı Lügat’it Türk’te Çepnileri şöyle tanımlamış; asi, atılgan, cesur, mert ve savaşçı…

  Çepniler, çok erken tarihlerden itibaren Kastamonu’dan Giresun’a kadar uzanan alana yerleşiyorlar. O kadar kalabalık bir şekilde geliyorlar ki bu bölgelere, nüfus üstünlüğü doğrudan Türklerin eline geçiyor. Bugün Giresun ve Ordu yöresinin yerli nüfusunun neredeyse tamamı Çepni kökenli Türkmenlerden müteşekkil. Elbette Kafkas ya da Balkan göçleriyle gelen nüfusu saymazsak. Hatta Osmanlı arşivlerinde Giresun için ‘Vilayet-i Çepni’ ifadesinin kullanıldığı söyleniyor…”

  Yani LAZLAR ayrı bir ırk ve halk olup,Rize ve Artvin sahilinde yaşarlar.Trabzon ise Osmanlı öncesi tamamen RUM KİMLİĞİNE sahiptir.Zaten Trabzon’da Bizans bakiyesi bir Rum Krallığı vardı..Fetih sonrası çoğu Fatih S.Mehmet tarafından Türkleştirilmiştir.Rumların ise yarısı zamanla Müslüman oldular,halen Müslüman Rum köyleri epey vardır.fakat halk arasında lakben LAZ diye anılırlar.haa buraya,Giresuna yerleşmiş ki genellikle 1916 Rus işgalinden kaçmış Lazlar vardır.

  Gelelim Giresun..%90’ı Çepni Türkmendir ve simaen birçoğu çekik gözlüdür.Misal AKP Gireusn vekili-Gümrük Bakanı Nurettin Canikli..

  Ordu..%90’I Türk kalanı ise Gürcüdür.1878 Rus savaşı sonrası Batum’dan kaçıp gelmişlerdir.Ordu sahil kesimi itibariyle Çepni ve diğerleri karışık Türkler iken,Akkuş-Aybastı-Mesudiye gibi iç kesimde ise TOKAT ve SİVAS yörelerinden gelen esmer ve eskiden Alevi olan (halen bir kısmı Alevi-İslam anlayışını sürdüren) Türkler oluşturur.Orduda HACI Bayram EMİR oğulları beylikleri kurulmuştur.

  Samsun ise Karadeniz bölgesinin baş merkezidir.Ve iki-üç ovaya sahip, çok verimli topraklarla cazibedar bir il olduğundan çok göç almıştır.DOLAYISIYLA çoğu ELBETTE Türk olsa da, sonra 1864 sonrası Çerkeslerin epey yerleştiği,sonra Gürcü,Laz, Arnavut,Kürt insanların yaşadığı kozmopolit bir ildir.Ayrıca 100 bine yakın Balkan-Rumeli mübadili ve muhaciri yaşar.Şu anki Büyükşehir Belediye Başkanı Y.Ziya YILMAZ Çerkes kökenlidir.Samsun’u ilk olarak Danişmentoğulları (1080) kurmuştur,sonra Selçuklular,sonra Kubadoğulları-TACETTİNOĞULLARI Türk beylikleri,Osmanlılar hakim olmuştur.

  Batı Karadeniz ise başka bir bölgedir.Bu adı sayılan Orta-Doğu Karadenizle ilişkisi zayıftır.Ve buralar dışarıdan (Bolu-Düzce hariç) pek nüfus almamış,yerli illerdir.Çoğunun nüfusu Türkmendir.Meşhur CANDAROĞULLARI Kastamonu ve Sinop merkez olmak üzere kurulmaşlardır.Kastamonu ve Sinopta muhteşem TÜRK-iSLAM ESERLERİ VARDIR.Haa buralara kaçmış,gelmiş yada geçim amacıyla yerleşmiş çok az sayıda Laz-GÜRCÜ aile elbet vardır.

  İnsanımız böyledir,Amerika’da Kızılderili kabilelelirini bilir,endi ülkesini tanımaz.

 4. 57 57

  sinop laz kökenli olması muhtemel.diğer karadeniz illeri gibi.sinop boyabatlılar zaten efsane lazdan beter

  1. ilyas

   Ben boyabatlıyım niye öyle dedin lazdan beter diye

 5. Mavrothalassa

  Yanlış anlamayın ama malmısınız siz kardeşim ya.. sinop ne sadece türkmendir, ne laz ne gürcü.. yerli halk rum kökenlidir, osmanlıdaki göç politikası nedeniyle, lazida geldi, çerkezide geldi ama daha çok gürcüleri yerleştirdiler.. sinop aslında komple karadeniz sahilinin bir minyatürüdür, karadenizde hangi halklar varsa hepsi sinopta mevcuttur, biri daha az diğeri daha fazla

  1. editör (site editörü)

   İsimi okumakta zorlandım, daha doğrusu okuyamadım, siz bizim halkımızdan mısınız acaba : ) Yoruma gelince, bir kardeş bir hakaret, hakaret hariç iyi bir tespit.

 6. kadir

  Laz dediğimiz Karadenizli anlamındaysa eyvallah ancak bir toplum olarak diyorsan, Lazlar Artvin’de vardır. Yaşlıları Lazca bilir. Sinop’ta ise sadece Erfelek (Karasu) ilçesinde Lazlar vardır ki çok azdır.

  Sinop merkez, erfelek,ayancıkta,Türkeli de acara ; Boyabat, durağan da 4 Kürt köyümüz, sanırım 4 tanede Çerkes köyümüz vardır.iç kesim genellikle muafazekar- milliyetçi, sahil sosyal demokrat- ulusalcı dır.ancak hepsi vatanperver vatan aşığıdır aksini söyleyenide öperler.

  İyiliğe gelince bir şehirden bahsediyoruz Kardeşler dahi birbirini tutmazken geneli dürüst merttir.sinop merkez nazaran daha medenidir. Yardımseverlerdir.

 7. iyi araştırda gel bana

  Biz Sinopluların kökeni Rumlardan gelir tarihini iyi araştır

  1. şadi

   lan ne rumu türk oğlu türk üz

 8. Sinoplu türk kız

  Biz sinopluyuz ama bizim ailede kimsa laz ca konuşmuyor

  1. yanlış karar bence

   lazca konuşmayan laz olmamamış oluyor anlayalım şimdi tamam lazca bilmeyebilir ama dedeleri laz olan birçok kişi var ne olacak şimdi bunlar… onlarda lazca bilmiyorlar diye laz değiller mi yani yanlış düşünüyorsun bence bir araştır derim soyunu hatta bak yeni bir şey çıktı sözlükte de var edevlet soyağacı öğrenme şeysi ona bir bak bence (oradan benim gibi gelenler yorumu beğensin)

 9. Sinoplu türk kız

  Biz türk oluyoruz bizim aile hepsi türk

 10. Sinoplu kız

  Çoğu türk

 11. Sinoplu kız

  Biz sinopluyuz ama tanıdığım hiç bir sinoplu laz ca bilmiyor

 12. Sıla

  Bende boyabatlıyım laz olduğumuzu düşünmüyorum…

 13. Sinoplu Laz Değildir!

  sinopun geneli türkmendir çerkes degil çerkes köyleri var ama çok degil ve bende çerkesim ahzeh boyundan fakat şu bir gerçekki sinopun asıl yerlileri türkmenlerdir biz sonradan yerleştik deniz yolu ile sürgünle geldik sinopa

 14. hulusi ben bilirim

  Sinop un ekseriyeti Türkmen dir.Gürcü çok tur. Laz denilen kesim Trabzon Rize Tarafından gelenlerde vardır ama çok azdır. Çerkes te vardır bir miktar. Boyabat taraflarında kürt lerde vardır. Anliyacaginiz Sinop kozmopolit bir yapıya sahiptir. Ben ise Türkmen bir sinopluyum.Ancak alevi değilim. Dedeleri de değildi. ..

  1. Sinoplu Laz Değildir!

   bir beyinsiz katı bir iddia ile sinop halkı nın laz olduğunu iddia etmiş ama ben bir sinoplu olarak şunu diyecegim s.git.. sinopta kürt var laz yok ve ben bir çerkesim çerkes kızıyım gürcüsü var türk var kürt var ama asla laz ve azeri bizim memleketimizde asla yoktur ne karakterimiz ne yemek kültürümüz ne dügünlerimiz ne örf adetlerimiz ne ikinci dilimiz asla lazlarla alakası yoktur sinopta kemençe horon asla yoktur lazca ermenice asla yoktur sen neyin kafasını yaşıyorsun densiz budala

   1. editör (site editörü)

    Yorumlara bakarsanız halkımız kimi Laz kimi Gürcü kimi Türk diyor. Bence sizin ki biraz abartılmış bir yorum, ayrıca diğer yorumlarda ispatlı bir şekilde anlatılırken sizin ki sadece yorum yapmak için halk katılımı olmuş.