Sayın Gibi Hitap Sözlerinden Sonra Hangi Noktalama İşareti Konur? TDK

Mektup veya yazılı olarak hitap ederken hitap sözünden sonra ismini ve isimin sonunda virgül noktalama işaretini kullanmalısınız. Mesela şu şekilde olabilir, Sayın Ali Veli Bey, Selam Veli Bey, nasılsınız acaba? Sayın Şirin Şirine Hanım gibi.

hitap varsa sonuna virgül işareti konur

Hitap sözlerinden sonra virgül konulması gerektir. Türk Dil Kurumuda (TDK) bu şekilde virgül konulduğunu söylemektedir.

Diğer Sorulara Bakarak Daha Fazla Öğrenmeye Ne Dersin?

 • Sitede daha binlerce soru ve cevaplar bulunmaktadır.
 • Sadece bu soruya bakarak bu soruyu öğrenmen yeterli değildir. Hemen alt tarafta bu soruya özel alakalı olan sorular da vardır. Bu soru ile alakalı olan diğer soru ve cevapları da incelersen soruyu daha rahat anlar ve sitede bulunan diğer soru ve cevapları da kaçırmamış olursun.
 • Bir soru öğrenmek senin için yeterli olmayabilir, olmamalıdır. Diğer soruları inceleyerek o soruların cevapları da senin eğitimine katkısı olacaktır. Diğer soruları görmek için ekranı biraz aşağı kaydırmak yeterlidir.
 • Bu soru ile alakalı soruları öğrendiğinde yine senin için yeterli olmaya bilir. Senin için sitede binlerce soru ve bu soru için verilmiş cevaplar hazırladık. Vaktin yetebildiği kadar soru ve cevaplara bakarak öğrenebilirsin. Her soru ve cevapların altında diğer senin gibi soruyu inceleyen kullanıcıların soruları ya da cevapları olabilir.
 • Diğer kullanıcıların soru ve cevapları da inceleyebilir, sende katıl alanından sende katılarak siteye gelen arkadaşların senin bilgilerinden yararlanmasını sağlayabilirsin.
 • Burada yazılı olan işlemleri siteye üye olmadan, anında, hiçbir kısıtlama ile karşılaşmadan yapabilirsin.
 • Öğrenme de özgürlük olmalı, eğitim kategorisinde yer alan eğitim yazılarını inceleyebilir, özgürce istediğin kadar siteyi kullanabilirsin. Siteyi özgür bir şekilde kullanmanın keyfini yaşayın.

Sende Katıl

Sende sözlüğe yorumunla katıl, bildiklerini paylaş.

Toplam 4 Katılım

 1. Şahin Onurca 11 Temmuz 2022

  Hitap kelimlerinin baş harfleri büyük olarak yazılır. TDK göre büyük yazılması gerekir.

 2. Yusuf Demiralay 27 Aralık 2021

  Sayın kelimesi başlayan sözlerin sonunda virgül kullanılır. Virgülden sonra alt satıra geçilerek normal büyük harfle de devam edilir. Mesela Sayın Ali Rıza Bey örnektir.

  Umarım iyisinizdir. Uzun süredir görüşemiyoruz. Bu şekilde yazıya devam edilir. Mail yazışmalarında da usulüne göre böyle yazılmalıdır.

 3. Şevket Ulu 31 Ekim 2021

  Saygınlık için söylenen, isimden sonra gelen hitap sözlerinin sonuna virgül kullanmak gerekir.

 4. Salim Kırca 21 Ağustos 2021

  Hitap sözünden yani Sayın, Bayan gibi hitap sözlerinden sonra isim ve hitap sözü sonrası virgül ile ayırmak gerekir. Mesela Melahat Hanım, nasılsınız? gibi bu bir örnek daha da çoğaltılabilir. Selam Emre Bey, Nerdesin sen Yasin Bey gibi bir çok örnek yapılabilir. İsim ve hitap sözünden sonra virgül kulduğuna dikkat edin.