Ölümden Sonra Ahirette Yaş Yaşında Olacağız?

Ölümden ve sonrasında kıyamet günü tekrar dirileceğimiz İslam dinine göre hakikattir. Birçok kişi merak ettiği suval ise diriliş kaç yaşında olacaktır. Kişi öldüğü yaşta mı tekrar dirilecek yoksa farklı bir yaşta mı dirilecek bu merak edilmektedir.

Kıyamen günü yaşamış olan tüm insanlar kabrinde tekrar dirilecektir. Rivayetlerin çoğunluğu 33 yaş olacağı söylenmiştir. Ölümden sonra dirilmenin Teğâbun Suresi 7. ayet de “İnkâr edenler, katiyen diriltilmeyeceklerini sandılar. De ki: “Hayır! Rabbim hakkı için mutlaka diriltileceksiniz, sonra yaptıklarınız size haber verilecektir. Bu, Allah’a göre kolaydır”.

Ölümden Sonra Ahirette Yaş Yaşında Olacağız?

Bakara Suresi 28. ayet de Allah´ı nasıl inkâr edersiniz ki, ölü idiniz sizleri diriltti. Sonra sizleri yine öldürecek, sonra yine diriltecek, sonra da döndürülüp ona götürüleceksiniz. Hûd Suresi 7. Ayet Hem o odur ki Gökleri ve yeri altı günde yarattı, Arşı, su üstünde idi, hanginiz daha güzel amel yapacaksınız diye sizi imtihan meydanına çıkarmak için, böyle iken alimallah, «siz öldükten sonra ba´solunacaksınız» dersen küfredenler mutlak şöyle derler: «bu apaçık bir aldatmadan başka bir şey değil. 3 ayet için de Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır meali verilmiştir.

3 Ayette de ölümden sonra tekrar dirileceği gözükmektedir. Fakat kaç yaşında dirileceği hakkında herhangi bir ayet ya da hadis yoktur. Âlimlerin birçoğu 33 yaşına işaret etmişlerdir.

| Kategori: #Karışık | Etiket:

Üye olmadan (hemen) yorum yazabilirsiniz. İsim alanına adınızı yazmanız zorunlu değildir. Takma ad veya nickinizi isim olarak sitede kullanabilirsiniz.

Sende Katıl

Yorumun ile sende katıl, diğer ziyaretçileri bilgilendirme güzel bir şey.

Toplam 3 Katılım

 1. Gökhan Kovancı

  Kendi fikrimi söylüyorum 33 olabilir. Nedeni ise insanın en olgun ve güçlü yaşı 33 olarak bilindiğinden dolayı 33 yaşında tekrar dirileceğimizi düşünüyorum.

  1. Sezgin Uçak

   İslamiyette bence diye birşey olmaz.

   1. Gökhan Kovancı

    Ayet ve hadis yoktur. Ayet ve hadis olsa tabi ki ayet ve hadisler yol gösterir. Ben fikrimi ayet ve hadis olmadığından dolayı yazdım.