Nasrettin Hoca, Köylüler ve Timur’un Fili Hikayesi

Timur savaş seferlerinde fili kullandığı ve sevdiği bilinmektedir. Timur Akşehir’den geçerken Akşehir ilçesinde bir köye Erkek fil getirir ve derki “Buna çok iyi bakacaksınız! Fili burada size emanet ediyorum eğer bu fil’e bir şey olursa ölümlerden ölüm beğenin” der ve erkek fili köye bırakır.

Köylüler kokudan fili besmeleye başlarlar. Fil bu ne yese duymaz Köy’lü fili duyuramaz Köyde de yiyecek sıkıntısı vardır. Bu durumu Nasrettin Hoca’ya giderek Hocam seni Timur sever sözünü dinler söylesen de şu fili bizden alsa yiyeceğimiz kalmadı artık der.

Nasrettin Hoca, Köylüler ve Timur’un Fili Hikayesi

Nasrettin Hoca bakar ve köylülerin bu durumuna acır. Tamam der, hep beraber gidelim Timur’a durumu anlatalım der.

Saraya gelirler saray muhafızlarına Padişaha bir mesajımız var onu iletmek için geldik derler. Muhafız sadece biri gelsin yeterli diyerek söz sahibi ve seçilen Nasrettin Hocayı içeri alır.

Timur Nasrettin Hoca’yı görünce yaşı fazla olması ve zekasından dolayı sevdiği Nasrettin Hoca’ya buyur eder, söyle bakalım der.

Nasrettin Hoca’da ben halkın isteği üzerine geldim uygun görürseniz beraber maruzatımızı dile getirelim der ve Timur’dan dışarı çıkmak için izin ister. Dışarıda ne görsün kimseler kalmamış herkes korkudan kaçmış neredeyse yolu yarılamışlar.

Nasrettin Hoca içeri girer, Timur diğerlerin korkudan kaçtığını anlar ve tekrar sorar neyse der buyur bakalım neydi maruzatınız bana ne diyecektiniz der. Nasrettin Hoca Timur’a “Köylü sizin gönderdiğiniz fili çok sevdi hünkârım fakat fil erkek, hayvan sıkılıyor yanını da dişi bir fil gönderebilir mi?” dediler der…

Sende Katıl

Sende sözlüğe yorumunla katıl, bildiklerini paylaş.

Toplam 1 Katılım

  1. Nimet

    Nasrettin Hoca 1200 yıllarında Timur ise 1370 – 1405 yıllarında yaşamıştır. Birbirleri iyi aynı zamanda yaşamazlar ama halkımız nasrettin hocanın zekasını ve timur fil aşkını bu hikaye birleştirmişler.