Muhabbet Kuşunun Ele Gelmesini Alıştırma

Muhabbet kuşları en geç bir ay içerisinde yerine (kafesine) alışırlar. Bu süre zarfında sessiz kalabilir veya yemek yemediklerini sanırsınız. Yenime baktığınız da yediğini de görürsünüz. Yerine zamanla alışırlar zamana bırakmalısınız. Elinize alıştırmak için de alt tarafta anlattığımız basit yöntemi uygulaya bilirsiniz.

Muhabbet kuşları eline gelmesi ya da size alışması için zorlamamalısınız. Zorlandığında muhabbet kuşu sizden korkacak ve ürkecektir. Korkması sonucunda muhabbet kuşunun elinize alışma süresi de uzayacaktır.

Eliniz avuç içine biraz yem koyunuz. Kuşu korkutmayacak şekilde yavaşça avucunda bulunan yemleri kuşa göstererek gagasına doğru uzatın. Yemleri gören kuş yemleri yiyecek bu şekilde devam edin muhabbet kuşu zamanla sizden korkması gerektiğini anlayacak size ve elinize alışacaktır.

Ele gelmeye alışmış mavi ve siyah renkli bir muhabbet kuşu

Belli bir süre sonra muhabbet kuşun kafesten çıkardığınızda elinize gelmek sizin için basit kalacak, omzunuzda, kafanızda sizinle birlikte oynayacaktır. Bu yönteme hayvana ödül verme yöntemi demektedir. Muhabbet kuşları doğası gereği insanlara kolaylıkla alışabilen bir kuş türüdür.

Diğer kuşlara göre insana en hızlı alışan hayvanlardan birisi muhabbet kuşlarıdır. Alışmaz korkusu hiç bir zaman olmamalıdır.

Kuşu korkutmadan, yavaşça kuşunun ürkemeyeceği şekilde ödül verme yönteminde kuşa güven vermeniz önemlidir. Ele alışma süresini kuş yemi yerine başka bir gün hayvanın yemeyi çok sevdiğine emin olduğunuz bir yiyecek ile daha da hızlı hale getirebilir, kendinize alıştırma süresini bu yöntem sayesinde kısaltabilirsiniz.

| Kategori: #Hayvanlar Alemi | Etiket:

Üye Olmadan (Hemen) Yorum Yazabilirsiniz.

Sende Katıl

Yorumun ile sende katıl, diğer ziyaretçileri bilgilendirme güzel bir şey.

Toplam 8 Katılım

 1. Nehir Alyazmalı

  Ben yeni aldım kuşumu elime bir türlü alıştıramadım. Komşumun eskiden pet shopu varmış bana biraz aç bırak sonra eline yem al gelsin dedi ama bilmiyorum. Ben 1 gün bile aç bırakmak istemiyorum sizce ne yapmalıyım?

  1. Saliha Yeşilova

   Aç bırakma çünkü 1 gün aç kalırsa ölür.

 2. Ali Erdoğan

  Merhabalar ben kuşu alalı 3 ay oldu ama halen çok vahşi alışmıyor. Bize ne yapabilirim.

  1. İsmet Ayyıldız

   Selam Ali aynısı bende de oldu gerçi 3 ay sürmedi ama aynı sayılır. Kuşun üzerine düşme üzerine düştükçe korkar ve daha da ürkek olur.

   Uzaktan seveceksen sen bunu sürekli o sana güvenene kadar yap mutlaka alışacaktır. Hayvanın üzerine bana alış diye gitme bu şeklide sana alışmaz ve senden daha çok ürker bu yıllarca sürebilir. Rahat bırak sıkma onu zamanla sana alışır.

 3. Gülsüm Öztaş

  Benim kuşum çok fena ısırıyor. Elime hiç gelmiyor. Alalı 1 yıl oldu hatta 2 yıl olacak halen gelmiyor. Ben de kuşuma sonra elimden yediriyorum umarım alışır. Diğerlerinin kuşu neler yapıyor benim ki parmağıma konmaktan korkuyor.

 4. Levent Çeliktaş

  Kuşunuz ile iyi anlaşmanız gerekir. Peki, kuşunuz ile nasıl iyi anlaşırsınız biraz kendi tecrübemden sizinle buradan bir hayvan sever olarak ve faydasını gördüğüm yöntemi anlamak istiyorum.

  Kuşunuzu yeni aldıysanız bu hangi kuş olursa olsun muhabbet kuşu olabilir, Sultan papağan olabilir ikisi de besledim bir hafta yerine alışmasını bekleyin. Bu hafta içinde kuş yerini ve sizi yeni gördüğünden temkinli olacak ve kaçacak ilgilenmeyecektir.

  Bu bir hafta içinde kuşu sıkmayın. Bırakın serbest bir şekilde hareket etsin. Bir hafta dolduktan sonra kuş yerine ve size alışmaya başlayacaktır. Ürkütmeden parmağınızı kuşun ayak ve göğüs kısmına yavaşça uzantınız. Elinize gelecek ve size alışacaktır.

  Dikkat ettiğim kadarıyla muhabbet kuşları insanlara biraz daha yakın ilgili oluyor sizinle oynamayı seviyor. Ne biliyim dudağınız ile kulağınızla kakası ile sizle oynar. Sultan papağanda öyle değil ama Sultan papağını biraz daha çekikken bir yapısı var. Kafanıza konar, omsuzuna konar ama muhabbet kuşu gibi pek çok yakın teması sevmiyor. Diğer kuşlar nasıl bilmiyorum. Burada anlatmak istediğim muhhabet kuşları daha yakın oluyor ve sizinle daha iyi ilgileniyor. Sultan papağan bnana göre insalara biraz soğuk gibi geldi.

 5. Gülsüm Açıkgöz

  Hayvan ile ilgilenirseniz 1 haftada sonra elinizden artık gitmek istemez.

  1. Erol Kışla

   Kafese elimi atınca ısırıyor. Bir türlü alıştıramadım yardımcı olursan sevinirim.