Muhabbet Kuşunun Ele Gelmesini Alıştırma

Muhabbet kuşları en geç bir ay içerisinde yerine (kafesine) alışırlar. Bu süre zarfında sessiz kalabilir veya yemek yemediklerini sanırsınız. Yenime baktığınız da yediğini de görürsünüz. Yerine zamanla alışırlar zamana bırakmalısınız. Elinize alıştırmak için de alt tarafta anlattığımız basit yöntemi uygulaya bilirsiniz.

Muhabbet kuşları eline gelmesi ya da size alışması için zorlamamalısınız. Zorlandığında muhabbet kuşu sizden korkacak ve ürkecektir. Korkması sonucunda muhabbet kuşunun elinize alışma süresi de uzayacaktır.

Eliniz avuç içine biraz yem koyunuz. Kuşu korkutmayacak şekilde yavaşça avucunda bulunan yemleri kuşa göstererek gagasına doğru uzatın. Yemleri gören kuş yemleri yiyecek bu şekilde devam edin muhabbet kuşu zamanla sizden korkması gerektiğini anlayacak size ve elinize alışacaktır.

Ele gelmeye alışmış mavi ve siyah renkli bir muhabbet kuşu

Belli bir süre sonra muhabbet kuşun kafesten çıkardığınızda elinize gelmek sizin için basit kalacak, omzunuzda, kafanızda sizinle birlikte oynayacaktır. Bu yönteme hayvana ödül verme yöntemi demektedir. Muhabbet kuşları doğası gereği insanlara kolaylıkla alışabilen bir kuş türüdür.

Diğer kuşlara göre insana en hızlı alışan hayvanlardan birisi muhabbet kuşlarıdır. Alışmaz korkusu hiç bir zaman olmamalıdır.

Kuşu korkutmadan, yavaşça kuşunun ürkemeyeceği şekilde ödül verme yönteminde kuşa güven vermeniz önemlidir. Ele alışma süresini kuş yemi yerine başka bir gün hayvanın yemeyi çok sevdiğine emin olduğunuz bir yiyecek ile daha da hızlı hale getirebilir, kendinize alıştırma süresini bu yöntem sayesinde kısaltabilirsiniz.

| Kategori: #Hayvanlar Alemi | Etiket:

Üye olmadan (hemen) yorum yazabilirsiniz. İsim alanına adınızı yazmanız zorunlu değildir. Takma ad veya nickinizi isim olarak sitede kullanabilirsiniz.

Sende Katıl

Yorumun ile sende katıl, diğer ziyaretçileri bilgilendirme güzel bir şey.

Toplam 1 Katılım

  1. Gülsüm Açıkgöz

    Hayvan ile ilgilenirseniz 1 haftada sonra elinizden artık gitmek istemez.