Kaç Kaşık Çay Atılır?

Çayı kaç kişi çay içeceği ve kaç litre çay koyulacağını bilmek gerekir. Bir kişi içilecek çay ile 3 kişi içilecek çay arasından atılacak çay farkı neredeyse 3 katıdır. Litre fazlalaştığından çay miktarı da fazlalaşacaktır.

Burada ki bilgileri şimdi size 1 kişi olarak bakalım sonra kişiye göre kararınızı verirsiniz. Siz kaç kişi çay içecekseniz ona göre üzerine 2, 3 ve 4 katı ekleme yapabilirsiniz.

Kaç Kaşık Çay Atılır?

1 kişi içeceği çay miktarı normal şartlarda 1 litre kadardır. 1 litre çaya fazla demli olmadan demli – açık arası 1 yemek kaşığı kaynamış suyu çay atarak 10 – 15 dakika dinlendirmeniz yeterlidir. Bir litre çay, bir kişi, bir çay bardağı idealdir.

Ben fazla demli severim derseniz bir buçuk yemek kaşığı sıcak suyu çay atarak attığınız çayı yaklaşık 30 saniye yine kaynatarak 15 – 20 dakika beklemeniz güzel demli bir çay olacaktır.

Üst tarafta değindiğimiz üzere bu iki kişi içilecek bir çay ise 2 litre su, 2 yemek kaşığı çay ve 10 – 15 dakika dinlendirme iyi bir çay için yeterli olacaktır. Çay atmada en çok yapılan yanlışlıklarda birisi ise çok fazla çayın demli olacağı görüşüdür.

Çok fazla atılan çay demli olmaz sadece siyah olur tadı acı olur ve çay içilmez hale gelir. Bazıları açık sever açık seveler tek ise 1 litre çaya yarım yemek kaşığı 10 – 15 dakika dinlendirme. Grup halinde açık seven var ise üzerine demin suyu fazla ilave ederek ikram edebilirsiniz.

Sende Katıl

Sende sözlüğe yorumunla katıl, bildiklerini paylaş.

Toplam 2 Katılım

  1. Gülsüm Karasu 25 Haziran 2022

    Bir demliğe 2 yemek kaşığı çay atarak tahmini 10 dakika beklemek idealdir.

  2. Filiz Bor 1 Mart 2022

    Açık içiyoruz. Demliğin üstüne 1 buçuk yemek kaşığı çay atıyorum.