Dmoz.org

DMOZ internet açık dizin projesinin adıdır. 5 Haziran 1998 yılında yayın hayatına başlayan Dmoz.org birden fazla arama motorlarının sitede ekli olan siteleri referans aldığı internet projesidir. DMOZ projesine bir sitenin katılması için sitenin kaliteli olması aranan en önemli özelliktir.

Dmoz.org

Zamanla gelişen arama motoru teknolojisi DMOZ internet projesi basit kaldığından kullanmamış ve 17 Mart 2017 tarihinde tamamen kapatılmıştır.

Sende Katıl

Sende sözlüğe yorumunla katıl, bildiklerini paylaş.

Toplam 2 Katılım

  1. Ergin Konak

    Arama motorlarının gelişmiş teknolojisi DMOZ projesini gereksiz kılmıştır. Web site sahipleri dahi DMOZ’u önemsemez hale gelmiştir. Zaman içerisinde girilmeyen kullanılmayan internet açık dizin projesi kullanılmadığı gerek duyulmadı için tamamen kapatılmıştır.

    Siteyi aktif hale getirseler de kimse artık DMOZ’u önemsemez. Arama motoru robot teknolojileri çok ama çok iyi DMOZ’a ihtiyaç yoktur.

  2. Fikri Toker

    Kendi kriterlerine göre uygun olanı siteyi ekledikleri moderetörlerin yönettiği bir internet projesiydi. 5 yıl fazla geriye gitme 5 yıl öncesine siteleri ekleme çalışırdık. Hiçbir yerde ne yapmamız gerektiğini kriterleri neler hiç bir bilgi bulamadık. Olan bilgilerden kulaktan dolma tahmin edilen bilgilerdi.

    Her kategoride bir editör var o onaylarsa site onaylardı. Kategori editörlerine mesaj da attık ne yapmamız gerekli diye dönüş de olmadı. Eklenme kriteri nedir hiç bilinmedi. Sadece ekleme yapmak projesi geliştirmemek ise sonları oldu ve kapandı gitti.