Ayasofya Camii

Ayasofya Camii asıl adı Ayasofya-i Kebir Camii olan MS 27 Aralık 537 yılından yapılarak Dünya’nın en eski o zamanların en büyük kilisesidir. İstanbul Fatih ilçesi Sultan Ahmet semtinde yer almaktadır. 916 sene kilise olarak kullanılan Ayasofya 1453 senesinde İstanbul’un fethi ile Osmanlı padişahı Fatih Sultan Mehmet Han Ayasofya Camii’ye giderek Camii olarak restore etmiş ve Ayasofya Camii’yi 1 Haziran 1453 tarihinde Cuma namazı ile Müslümanların ibadetine açmıştır.

1453 senesinden 1931 senesine kadar ibadete açık olan Ayasofya Camii 1935 yılında M. Kemal ATATÜRK ve bakanlar kurulu kararı ile müzeye dönüştürülmüştür.

Ayasofya Camii

Ayasofya Camii 86 yılından sonra Türkiye Cumhuriyeti R. Tayyip ERDOĞAN başkanlığında 24 Temmuz 2020 Cuma günü, Cuma Namazı ile Ayasofya tekrar camiye dönüştürülerek ibadete açılmıştır.

Sende Katıl

Sende sözlüğe yorumunla katıl, bildiklerini paylaş.

Toplam 1 Katılım

  1. Yunus 24 Temmuz 2020

    hristiyanlar tarafından kutsal sayılmasının nedeni ilk kurulan kilise olması ve o zamanın en büyük kilisesi olmasıdır. istanbul’un fethinden sonra bizanslılardan alınarak osmanlı padişahı fatih sultan mehmet han ilk işlerinden birisi ayasofya’yı cami yapmak olmuştu, o günden bugüne kadar hristiyanlar ellerinde olmadığı için sürekli müze olarak kalmasını istemişlerdir.