Adıyaman Gerger Merkez Köyler Bayık Mahallesi (Oymaklı Köyü) Posta Kodu

Adıyaman Gerger Merkez Köyler Bayık Mahallesi (Oymaklı Köyü) Posta Kodu: 02702

Posta Kodu Nedir ve Ne İşe Yarar?

Posta kodlarında ki amaç bir yerin daha rahat bulunması içindir. Ülkemizde merkez, merkez bağlı ilçe, köyler, kasabalar, mahalleler hatta sokaklar için özel posta kodları verilmiştir. Her yerleşim yerinin muhakkak bir posta kodu bulunmaktadır. Posta kodları sayesinde iletişim, haberleşme ve adres bulmak daha kolay olacaktır.

Posta kodları verilirken ilk iki rakamını o ilin plaka kodundan almaktadır. Daha sonra ki rakamlar alfabetik sıra ile verilerek devam etmektedir. 01 ile başlayan posta kodları Adana ilini ifade eder, 06 ile başlayan posta kodları Ankara ilini, 34 ile başlayan posta kodları ise İstanbul’da, 03 ile başlayan posta kodlarının hepsi Afyon ilinde bulunduğunu ifade etmektedir.

Bu şekilde ilk iki rakamdan ilgili posta kodunun hangi ilde olduğunuz rahatlıkla anlayabilirsiniz. Muhakkak her posta kodunun ilk iki rakamı o ilin plaka kodu olmaktadır. Günümüzde posta kodları gelişen teknoloji sayesinde pek kullanılmazsa da halen birçok haberleşme, adres bulma ve özellikle resmi işlemlerde kullanılmaktadır. Sayfa içerisinde ülkemizde yer alan tüm il, ilçe, kasaba, köy, belde, bucak, sokak ve diğer yerleşim yerlerinin posta kodunun tümünü bulabilir istediğiniz yerin posta kodunu öğrenerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Dünya’da birçok ülkede kullanılmaktadır. Bu ülkelerde de kullanılmasının amacı aynı ülkemizde olduğu gibi iletişim, adres ve haberleşmenin daha kolay olmasını sağlamak amaçlıdır. Sözlük içerisinde “Posta Kodu Nedir ve Neden Veriliyor?” sayfasından posta kodu hakkında diğer bilgileri öğrenebilir, halk katılımlarını okuyabilir sizde halk arasına katılabilirsiniz.

| Kategori: #Şehirler | Etiket:

Üye Olmadan (Hemen) Yorum Yazabilirsiniz.

Sende Katıl

Yorumun ile sende katıl, diğer ziyaretçileri bilgilendirme güzel bir şey.