1 Kg. Çaydan Kaç Bardak Çay Çıkar?

1 Kg. çaydan çıkan bardak sayısı çayı kaç kaşık çay attığınıza ve çayın kalitesine göre değişmektedir. Burada çaykur çayını attığınızı ve iki yemek kaşığı da çay attığınızı var sayarsak toplam 300 – 350 çay bardağı çay demlersiniz.

Sende Katıl

Sende sözlüğe yorumunla katıl, bildiklerini paylaş.

Toplam 8 Katılım

 1. İsmail Yalçınkaya 7 Aralık 2022

  500 bardak çay çıkarıyor! 40 – 50 liraya çay alıyor! Kardeş sen hangi ülkede yasıyorsun? 1 kg çaydan 500 bardak cay çıkarıyorsan senin çayını içenin vay haline… Benim gibi kaliteli esnafsan maksimum 1 kg çaydan 250 bardak çay satar. Dibine yaklaşınca dökerim. Bayatlamaya başlamış çayı müşterime asla vermem. Çaykur’un Filiz ve Turist çaylarını harmanlarım. Önce sıcak suyu koyun üstüne demlerken çayı atın.

 2. Kaan Deveci 7 Ağustos 2022

  Komik olmayın. 300–350 bardak söylentisi tamamen algı. Bir kilo çaydan 500 bardağın altında çay çıkarsa kahveyi şak diye devrederim. Çay satmak, kilo başına bardak maliyeti açısından astronomik kârlı bir iştir bu gerçek. Ha, kirası stopajı çalışanı vergisi girdisi çıktısı derken bir bardak çayın maliyeti de ona göre artarsa da işletmelerin büyük bir kısmı çayı sizin marketten aldığınız fiyatın %20–30 altında alır. Hele, hele kaçak çay işe girerse bugün bir kilo çayı 25–30 TL’ye kadar almak mümkün. Ali çay veli çay da olsa, olsa 40–50 olur, üstü olmaz. 10 liraya çay satan bir işletme bir kilo çayı 40–50 liraya alır 4000–5000 çaydan ciro yapar. Dünyada bundan daha karlı bir ürün varsa onu burada yazmayalım.

 3. Gülsüm Çolak 11 Temmuz 2022

  Bir kilo çaydan demli olarak 300 orta açık olarak 350 açık olarakda 400 bardak civarından çay demlersiniz.

 4. Naci Elvan 21 Aralık 2019

  Eski bir model Beko bkk 2220 ın modeli zamanında 270 ya da 290 olması lazım almıştım şimdi var mı bilmiyorum. Kutusunu saklamıştım çektim resmini gönderdim. Artık bu erinmeden bilgi veren Naci abinize dua edersiniz diye düşünüyorum.

  Önceki paylaşımda yazmıştım bir kaşık çay atıyorum tek çalışıyorum zaten bir gün 20 bardak büyük bardakla içerim bana gidiyor. Yalnız su sıcak tutma özelliği kullanmıyorum kullanırsam üsteki çay acıyor.

  Demli mi içiyorum aşırı da olmasa demli içiyorum demi de şöyle izah edeyim aşırı koyu değil büyük kopa bardağından karşıya bakınca eliniz görülmeyecek kadar aşırı demli değil ama. Ne oluyor bu şekilde 1 kaşık yemek kaşığı yazmayı unuttum özür çay ile bir gün 20 bardağa yakın ben diyeyim 22 sen de 18 çay bardağı bana tek yetiyor.

 5. Naci Elvan 27 Kasım 2019

  Yıllardır çay demleyen biri olarak size çaycı çay makinesi ile bu elektrikli çay makinesi çay nasıl daha iyi demlenir nasıl daha iyi demini alır bilgi vereyim umarım faydalı olur. Halka bir nebze de bizim faydamız olmuş olur.

  Şimdi mübarekler ilk olarak çay kısmına fazla değil 1 buçuk kaşık çay atıyoruz. Üzerine soğuk su ile çeyrek çay bardağı miktarı kadar soğuk su ham çayın üzerine dökün biraz çalkalayın ve suyu iyice süzün bu şekilde çayı tozunu alırsınız ve çay kendine gelir.

  Kaynayan suyu üstüne dökün 15 dakika bekleyin içmeye başlayın bu şekilde rahat 5 – 6 saat çay alttan su kaynasa da bozulmadan içersiniz burada hem de bir buçuk çay kaşığı ile bol, bol çay içerseniz 1 kg. çaydan ne kadar çıkar hiç bardak hesabı yapmadım ama bu şekilde 1 kg. çay baya gidiyor 1 buçuk çay kaşığı az zaten çay demlemek için hadi afiyet olsun.

 6. Salim Yurt 25 Eylül 2019

  Çayı az koyarsan daha fazla demlenir. Hem bu ekonomik krizde 35 Türk lirası olmuş Çaykur’un fiyatı açık çay sağlığa yararlıdır.

 7. Mehmet Gürbüz 22 Mart 2019

  Az atarsanız 400 – 500 bardakta çıkar demli olma durumuna bağlıdır. Bazıları demsiz açık içer 500 bardağa kadar çıkar.

 8. Şevket İnci 13 Şubat 2019

  Çayı demleyen de önemli çayı iyi demlerse 400 bardağa kadar çıkar. Çayı iyi nasıl demlersiniz bir çay tiryakisi olarak anlatayım. İlk suyu kaynatın su kaynadıktan sonra hemen dökmeyin çayı koyduğunuz çaydanlığa biraz soğuk su ilave edin çeyrek su bardağı kadar sonra soğuksu ile çalkalayarak çayın tozunu alın.

  Çay döker gibi soğuk suyu komple dökün, sıcak suyun koyun. Sıcak suyu koyduktan sonra en az 10 dakika bekletin. Çay bir güzel demini alsın. Kısa sürede çayı demlemeden içerseniz çay demini almadığı için koyu olmaz en az dediğim gibi 10 dakika bekleyin. 20 dakikayı da geçmesin soğur. Bu şekilde hem daha koyu hoş bir çay alır hem de daha az çay ile koyu çay demlersiniz.

  Bu yöntemle önceden ne kadar çay koyuyorsanız üçte bir oranında daha az koyun. Çayı merak edenler olabilir Çaykur tiryaki kullanıyorum.